EUROHELICAN projekta ietvaros 19. februārī Saldū atklāja GISTAR pētījuma centru, kurā notika arī apmācības topošajiem centra darbiniekiem. GISTAR ir daudzcentru randomizēts pētījums kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai, veicot H. pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni, kas Latvijā notiek kopš 2013. gada. 2015. gadā pētījumā tika iekļauti dalībnieki Saldū. EUROHELICAN projekta ietvaros notiek šo GISTAR dalībnieku apsekošana.

Mācību laikā jaunie darbinieki tika iepazīstināti ar pētījuma mājaslapu, datu lietošanas un drošības noteikumiem, GISTAR datu vadības sistēmu, pētījuma protokolu, pētījuma dalībnieku iekļaušanas kārtību un visu standartprocedūru apguve praksē.
23. februārī Microsoft Teams vidē lekciju par iespējām kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanā un Eiropas perspektīvu šajos jautājumos lasīja GISTAR projekta zinātniskais vadītājs, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors, gastroenterologs un Latvijas Universitātes profesors Mārcis Leja.
LU KPMI vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Sergejs Paršutins centra darbiniekus iepazīstināja ar datu ievades sistēmām, drošības noteikumiem un datu glabāšanas nosacījumiem, bet LU KPMI vecākā eksperte Aiga Rūdule informēja par īpašajām EU4Health programmas un projekta EUROHELICAN prasībām, sasniedzamajiem rezultātiem un kvalitātes kontroli, kā arī par pētījuma GISTAR dizanu, mērķiem un uzdevumiem.
Projekts “Kuņģa vēža izplatības mazināšanas paātrināšana Eiropā ar H.pylori izskaušanu” jeb saīsinājumā EUROHELICAN ir ES programmas ES – veselībai (EU4Health) atbalstīts projekts. Tā ietvaros tiks izvērtēta populācijā balstīta baktērijas H.pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Slovēnijā tiek veikta H.pylori testēšana un baktērijas izskaušana 30 – 34 gadus vecu iedzīvotāju grupā. Savukārt Latvijā, balstoties uz jau iepriekš veiktās izpētes, tiek veikta H.pylori testēšanas un baktērijas izskaušanas stratēģijas ilgtermiņa ietekmes analīze.
Projekta gaitā iegūtie rezultāti palīdzēs ekspertiem izstrādāt vadlīnijas un politikas izstrādātājiem iestrādāt H.pylori testēšanas un izskaušanas stratēģiju veselības aprūpes prioritātēs, tādējādi mazinot saslimstību ar kuņģa vēzi Eiropā. 
Latvijā projektu īsteno Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI). Galvenie sadarbības partneri: Slovēnijas Nacionālais Sabiedrības veselības institūts (The National Institute of Public Health - NIJZ), Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra (International Agency for Research on Cancer of the World Health Organizations - IARC/WHO Francija), Nantes universitātes slimnīca (Nantes University Hospital, Francija) un Mariboras Dr. Ādolfa Drolca Kopienas veselības aprūpes centrs (Community Healthcare Center dr. Adolf Drolc Maribor, Slovēnija). Projekts turpināsies līdz 2025. gada aprīļa beigām.

Vairāk par projektu EUROHELICAN - https://www.kpmi.lu.lv/petnieciba/petniecibas-projekti/eurohelican/

Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas EU4Health saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101079944

Dalīties