Latvijas Radio raidījums Zināmais nezināmajā pievērsies vēža izpētei un terapijai, precīzijas medicīnai, kā arī jaunumiem Alcheimera slimības ārstēšanā un uz sarunu aicināja Rīgas Stradiņa universitātes asociēto profesori, neiroloģi Zandu Priedi un Latvijas Universitātes profesoru, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktoru, gastroenterologu Mārci Leju.
Profesors M.Leja raidījumā uzsvēra, ka pašlaik Eiropā norisinās pētījums TOGAS (Towards Gastric cancer screening implementation in the European Union jeb Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā), kuru vada Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts – pētījuma mērķis izstrādāt ieteikumus kuņģa vēža skrīninga ieviešanai Eiropas Savienības valstīs.
Lai to sasniegtu, tiek veikti trīs plaša mēroga pilotpētījumi, ar kuru palīdzību 36 mēnešu laikā tiks attīstīti dažādi kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas aspekti. Vienlaicīgi tiek izstrādātas arī medicīnas ētikas normām atbilstošas un izmaksu efektīvas vadlīnijas veiksmīgai skrīninga ieviešanai.
Tas nepieciešams, jo Eiropā pašlaik trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās un kuņģa vēža attīstību veicinošās baktērijas Helicobacter pylori izskaušana kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu varētu samazināt pat par 40 %, tāpēc būtiski atrast veidus, kā šo profilaksi realizēt praksē.
Plašāku informāciju iespējams uzzināt, noklausoties raidījumu: https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/zinamais-nezinamaja/2023.-gads-medicina-medikamenti-lai-apstadinatu-alcheimeru-gan-a.a186777/