Precīzijas medicīna, kuru dažkārt dēvē par “personalizēto medicīnu,” ir salīdzinoši jauna un inovatīva pieeja slimību ārstēšanai un profilaksei, kurā tiek ņemta vērā katra cilvēka ģenētiskā, vides un dzīvesveida daudzveidība. Tas nozīmē, ka konkrētam cilvēkam individuāli tiek pielāgota diagnostika un ārstēšana.
Foruma laikā pasaules vadošie eksperti kopā ar Latvijas ekspertiem un pacientu organizāciju pārstāvjiem pārrunāja tādas tēmas kā vēža ģenētika un precīzijas onkoloģija, funkcionālā precīzijas medicīna, bērnu onkoloģija, jaundzimušo skrīnings, farmakoģenētika, mākslīgais intelekts un lielie dati, pacientu iesaiste, dažādu slimību diagnostikas uzlabošana, nacionālā genoma izpētes infrastruktūra Skandināvijā, Baltijā un citviet pasaulē u.c.
Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētniece, gastroenteroloģe Dr.med Danute Ražuka-Ebela, raksturojot precīzijas medicīnas nozīmīgumu, sacīja: “Diezgan bieži novērojam, ka pacienti ar vienādu klīnisko diagnozi vai slimības pazīmēm dažādi reaģē uz vienu un to pašu ārstēšanu. Tad rodas jautājums, kas to nosaka, kur “slēpjas” atšķirības, vai varam tās konstatējot, pielāgot atbilstošāku pieeju, lai pacients sasniegtu labāko iespējamo ārstēšanas rezultātu? Ir strauji pieaudzis informācijas apjoms, kas mums pieejams – tā saucamie “lielie dati” kas ietver ģenētiku, biomedicīnu un biomarķierus, radioloģijas atradi, dzīves stila, vides faktorus un citi. Izmantojot šo informāciju, iespējams pielāgot pacientam ārstēšanu un uzlabot veselības aprūpes efektivitāti. Šobrīd visvairāk ar precīzijas medicīnu sastopamies tieši onkoloģijas nozarē, kur izmantojot precīzijas medicīnu iespējams sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus un samazināt potenciālas blakusparādības.”
Foruma pirmajā dienā profesors, gastroenterologs, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors Mārcis Leja vadīja sesiju, kurā uzstājās trīs pētnieki: Simons Pfisterers, Somijas akadēmijas zinātniskais līdzstrādnieks no Helsinku universitātes Medicīnas fakultātes, kurš prezentēja pētījumu par jaunu precīzijas medicīnas pielietojumu dislipidēmijas un sirds un asinsvadu slimību gadījumos, Vita Rovīte, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece – Iedzimtu vēža veidu noteikšana Latvijas Nacionālās Biobankas agrīnā vēža kohortā un Ahmads AI Avadhi, sabiedrības informēšanas vadītājs no uzņēmuma G42 Healthcare Apvienotajos Arābu Emirātos – Genoma programmu ar 500 000 dalībniekiem, kuru skaits tiek papildināts.
Foruma laikā bija iespēja noklausīties par precīzijas medicīnas pielietojumu ne tikai onkoloģijā, bet arī citās klīniskās medicīnas nozarēs - kardioloģija, endokrinoloģija, radioloģija, infektoloģija, ģenētiskas slimības u.c., kas norāda uz nozares straujo attīstību.