Foto: Veselības ministrija

2023. gada 11. oktobrī projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia, ICCCS) ietvaros, starptautiskie eksperti tikās ar Veselības ministru Hosamu Abu Meri. Latvijā projektu ICCCS koordinē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

Eksperti izvērtē vēža skrīninga vadlīnijas Latvijā un piedāvā jaunas pieejas, kā palielināt iedzīvotāju atsaucību valsts apmaksātajām profilaktiskajām pārbaudēm, kas Latvijā ir salīdzinoši zema.
Uzaicinājumi un saziņa ar iedzīvotājiem veikt profilaktisku pārbaudi ir viens no jautājumiem, kas tiek vērtēts divu dienu seminārā Rīgā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas  un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” ietvaros.
“Jūsu pieredze ir ļoti svarīga Latvijai un mūsu valsts iedzīvotājiem. Tas ir liels izaicinājums panākt, lai iedzīvotāji atsauktos vēža skrīningam un dzīvotu veselīgu dzīvi. Tajā pašā laikā mēs strādājam pie finanšu avotiem onkoloģijas jomai, jo medicīna attīstās ļoti strauji. Es esmu pārliecināts, ka kopā mēs paveiksim nozīmīgu darbu,” tikšanās laikā ar starptautiskajiem ekspertiem sacīja veselības ministrs H. Abu Meri.
Projekta vadītājs, Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras zinātnieks Andrē Karvalju (Andre Carvalho) apliecināja atbalsta un ekspertīzes sniegšanu Latvijai, lai uzlabotu procesus gan komunikācijas instrumentu pielietošanā, gan attieksmes maiņā par vēža profilaktiskajām pārbaudēm, kuru galvenais mērķis ir rūpes par veselību un veselīgi dzīvota dzīve. Turklāt pasaules prakse ir pierādījusi, ka ieguldījumi skrīningā nākotnē ievērojami samazina izdevumus, kas vēlāk rodas ārstējot saslimšanas vēlīnā stadijā.
Starptautiskie eksperti projekta ietvaros Latvijā uzturējušies jau iepriekš. Divu dienu seminārā šoreiz tiek apskatītas tēmas: “Pārvaldība un likumdošana. Organizācija, finansējums un personāls", "Datu un IT sistēmu kvalitātes nodrošināšanas apmācība", "Skrīnings un diagnostika – vadlīnijas un protokoli”, “Uzaicinājumi un saziņa ar skrīninga dalībniekiem”.
Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu jeb skrīninga veikšana ir ļoti svarīga. Profilaktiskās pārbaudes sniedz iespēju gūt pārliecību par savu veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, uzsākt savlaicīgu ārstēšanu. Latvijā no valsts budžeta apmaksā dzemdes kakla vēža, krūts vēža, prostatas un zarnu (kolorektālā) vēža profilaktiskās pārbaudes.
Latvijā projektu “Vēža aprūpes koordinācijas  un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia, ICCCS) koordinē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts. Tā laikā starptautiski atzīti vēža jomas eksperti iepazīst Latvijas un Slovākijas veselības nozares darbu un problēmsituācijas un sagatavo priekšlikumus uzlabojumiem.

Projekta norisi atbalsta Eiropas Savienības Tehniskā atbalsta instruments (TAI) un to veic sadarbībā ar Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorātu (DG REFORM).

Dalīties