No personīgā arhīva

No 19. septembra līdz 15. oktobrim LU KPMI vadošais pētnieks Manohar Prasad Bhandari pēcdokturantūras pētījuma ,,Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai” ("Study of relation between gastric microbiota and volatile organic compounds (VOCs) for the early detection of gastric cancer") ietvaros strādāja uzņēmumā “JLM Innovation”. Sākotnēji, no 19. septembra līdz 1. oktobrim, darbs noritēja attālināti, bet laikā no 2. līdz 15. oktobrim pētnieks uzņēmumā Tībingenā, Vācijā, darbojās klātienē.

Tehnoloģiju uzņēmums “JLM Innovation”, balstoties pētījumos, izstrādā aparatūru un programmatūru medicīnas datu iegūšanai, tostarp datu analīzes rīkus ķīmisko gāzu sensoru jomā. Līdz šim uznēmums jau piedalījies arī vairākos starptautiska mēroga projektos.

Uzņēmuma līdzšinējā pieredze un sadarbība ar medicīnas un bioķīmijas jomu speciālistiem ir devusi nozīmīgus rezultātus un veicinājusi medicīnas pētījumu veikšanai būtisku tehnoloģiju attīstību. “JLM Innovation” jau iepriekš sadarbojies ar LU KPMI dažādu Eiropas Savienības mēroga projektu realizēšanā, tostarp ar Horizon Europe 2020 programmas atbalstu realizētajā projektā VOGAS. 2022. gada septembrī noslēgtā projekta VOGAS mērķis bija pilnveidot neinvazīvu kuņģa vēža skrīninga aparatūru, ar kuras palīdzību noteikt vēža pacientiem raksturīgos gaistošos marķierus izelpā. Pētnieka Manohar Prasad Bhandari pēcdokturantūras pētījums sasaucas ar šī projekta mērķiem, likumsakarīgi ļaujot izvērst sadarbību ar VOGAS partneriem, tostarp uzņēmumu “JLM Innovation”.

Mobilitātes ietvaros pētnieks strādāja uzņēmuma ekspertes un pētniecības ridektores Marta Padilla un izpilddirektora Jan Mitrovics vadībā. Viņš papildināja zināšanas instrumenta eNose datu analīzes metodēs. Šis instruments tiek izmantots kuņģa vēžu pacientu izelpotā gaisa paraugu savākšanai un analīzei projekta DP3 „H.pylori ietekme uz eNose rādījumiem”. Izmantojot “JLM Innovation” izstrādātos Python programmēšanas kodus, pētnieks apguva nepieciešamos sensoru datu analīzes soļus. Iegūtās zināšanas datu analīzē tiks pielietotas, analizējot projekta 3. darba pakas izpildes gaitā ar eNose palīdzību iegūtos datus, un rezultātā taps pētniecisks raksts. Šim nolūkam tiks ņemta vērā H.pylori, uztura un citu traucējošu faktoru ietekme uz eNose sensora rādījumiem. 

Manohar Prasad Bhandari pēcdoktorantūras projekta mērķis ir kuņģa mikrobioma radīto gaistošo savienojumu, mikrobioma izmaiņu ietekmes un izelpas marķieru izpēte agrīnai kuņģa vēža atklāšanai.

Programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” ERAF projekts Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/495 "Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai"

Dalīties