2023. gada septembrī Veronā, Itālijā notika “Starptautiskās ķirurgu, gastroenterologu un onkologu asociācijas” (International Association of Surgeons, Gastroenterologists, and Oncologists – IASGO) 34. pasaules kongress. Tajā piedalījās arī divi zinātnieki no Latvijas – Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors, profesors, gastroenterologs Mārcis Leja un LU KPMI pētniece, ārsts-rezidents gastroenteroloģijā Linda Mežmale, kura pēc uzstāšanās ieguva “Jaunā pētnieka apbalvojumu”.


LU KPMI direktors, profesors Mārcis Leja uzstājās ar divām lekcijām: “Jaunas perspektīvas agrīnai diagnostikai kolorektālā vēža gadījumā”, kurā tika sniegta informācija par HYCOR jeb “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam ietvaros” projekta klīniskām aktivitātēm. Šī pētījuma mērķis ir izstrādāt matemātisku modeli kolorektālā vēža noteikšanai un novērtēt speciāli izstrādātās iekārtas sensoru veiktspēju šīs slimības noteikšanai.
Profesors Mārcis Leja prezentācijas laikā uzsvēra, ka joprojām pastāv noteiktas atšķirības epidemioloģijā un kolorektālā vēža slimnieku dzīvildzē starp ES dalībvalstīm - tā uzlabojas, tomēr atšķirības ir būtiskas. Viens no iemesliem – slimību novēlota atklāšana. Lai gan kopš 2003. gada ES valstis ieviesušas trīs vēža veidu skrīningus, tajā skaitā kolorektālā vēža, ne viss no rekomendācijām ticis ievērots dažādu apstākļu dēļ. Turklāt dati liecina, ka atsevišķās ES valstīs ar kolorektālo vēzi(KRV) saslimst gados arvien jaunāki cilvēki, tādēļ skrīningu būtu ieteicams veikt ātrāk, sākot no 40 gadu vecuma. Runājot par KRV vēža skrīningā izmantotajām metodēm, profesors atzīmēja, ka nakotnes perspektīvā varētu izmantot asins analīzes, mikrobioma vai tā dēvētos gaistošos izelpas marķierus, pie kuru izpētes aktīvi nodarbojas LU KPMI HYCOR projektā. 
Otrā M.Lejas prezentācija - “Agrīna kuņģa vēža atklāšana” – tajā tika izmantoti dati no pētījuma TOGAS jeb Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā. Šajā projektā LU KPMI zinātnieku vadībā vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm strādā pie kuņģa vēža skrīninga ieviešanas vadlīnijām un rekomendācijām skrīninga efektivitātes izvērtēšanai.
Savukārt LU KPMI pētniece Linda Mežmale prezentēja HYCOR projekta zinātniskos rezultātus par tēmu “Gaistošo organisko savienojumu nozīme kolorektālā vēža audos un izelpotā gaisā, kolorektālā vēža pacientiem”. Viņas ieguldītais darbs pētniecībā tika novērtēts arī no kongresa rīkotāju puses, kuri L. Mežmali apbalvoja ar “YOUNG INVESTIGATOR AWARD”.
Komentējot iegūto apbalvojumu L.Mežmale sacīja: “Esmu ļoti pateicīga un priecīga saņemt šo apbalvojumu, it īpaši ņemot vērā, ka tas ir saņemts tik nozīmīgā un liela mēroga pasākumā kā IASGO 2023. Vēlos pateikties visiem kolēģiem, ar ko plecu pie pleca darbojos LU KPMI zinātniskajā komandā jau ilgstošus gadus, un uzskatu, ka šīs apbalvojums ir mūsu kopīgā darba nopelns."
IASGO ir Starptautiskā ķirurgu, gastroenterologu un onkologu asociācija, kas dibināta 1988. gadā. Šodien tajā ir vairāk nekā 1700 biedru no vairāk nekā 90 pasaules valstīm. Organizācijas misija ir medicīnas zināšanu un pieredzes globalizācija, izmantojot labi strukturētu nepārtrauktas medicīniskās izglītības sistēmu. IASGO uzskata, ka medicīniskās zināšanas pieder ikvienam cilvēkam, tām jābūt pieejamām ikvienam pacientam, kurš cenšas izdzīvot sarežģītas un dzīvībai bīstamas slimības dēļ.  
Jaunizveidotais IASGO daudznozaru klīnisko pētījumu konsorcijs onkoloģisko slimību ārstēšanai cenšas uzlabot diagnostiku un palielināt ārstēšanas iespējamību un efektivitāti. Tā mērķis ir arī padarīt pieejamās ārstēšanas metodes pieejamākas, uzlabot pacientu dzīves kvalitāti un atbilstību terapijai un novērošanai, tādējādi optimizējot resursu izmantošanu.

Projekts “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” (Towards Gastric Cancer Screening Implementation in the European Union, TOGAS) ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas EU4Health saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101101252

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

Dalīties