Book publishing photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Jauns zinātnisks raksts par pētījumu “Klaritromicīnu saturoša trīskārša Helicobacter pylori eradikācijas terapija inducē ilglaicīgas rezistento baktēriju kopas zarnā” ("Clarithromycin-containing triple therapy for Helicobacter pylori eradication is inducing increased long-term resistant bacteria communities in the gut"), kura autori ir LU KPMI zinātnieki Olga Sjomina, Reinis Vangravs, Elīna Ļeonova, Inese Poļaka, Dārta Pūpola, Kristaps Čivkulis, Sergejs Paršutins, Ilmārs Stonāns un Mārcis Leja, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes zinātniece Aleksandra Janiceka (pārstāv arī E. Ļeonova un M. Leja), Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras (International Agency for Research of Cancer – IARC) zinātniece Dr. Jin Young Park, un Karolinskas institūta zinātnieks Prof. Lars Engerstrand, ir publicēts vadošajā starptautiskajā gastroenteroloģijas un hepatoloģijas žurnālā “Gut” ar ietekmes faktoru 31.795.

Zarnu rezistomas indukcijas nozīme pēc H. pylori izskaušanas terapijas ir ilgstoši apspriests teamts, un pieejamā informācija ir pretrunīga; parasti tiek uzskatīts, ka normāla zarnu mikrobiota tiek atjaunota 3–6 mēnešus pēc ārstēšanas ar antibiotikām. Tādēļ GISTAR pētījuma ietvaros Latvijā tika veikts randomizēts kontrolēts klīniskais pētījums, novērtējot zarnu mikrobiotas izmaiņas pirms un 6 mēnešus pēc divu H. pylori izskaušanas ārstēšanas shēmu ievadīšanas. Iegūtie rezultāti liecina, ka zarnu rezistoms saglabājās palielināts vismaz 6 mēnešus pēc 14 dienu klaritromicīnu saturošas shēmas, kas netika novērots amoksicilīnu/bismutu saturošajās ārstēšanas un kontroles grupās. Pamatojoties uz šī pētījuma rezultātiem, pētnieki ierosina, ka ikreiz, kad tiek ieviestas jaunas, uz antibiotikām balstītas terapijas shēmas, piemēram, kuņģa vēža profilaksei, iepriekš jāizpēta ilgtermiņa ietekme uz zarnu rezistences indukcijas potenciālu.

Pētījums veikts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 2. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 "H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem"

Dalīties