Projekta “Vēža misijas centru izveide: tīkli un sinerģija” (Establishing of Cancer Mission Hubs: Networks and Synergies - ECHoS) mērķis ir koordinēt un virzīt pētniecības un inovācijas un veselības aprūpes procesus vēža jomā saskaņā ar politikas veidošanas gaitu, kas palīdzētu radīt uz cilvēku centrētas veselības aprūpes un pētniecības sistēmas. Projekta konsorcijā darbojas vairāk nekā 50 valsts, veselības aprūpes, akadēmiskās un nevalstiskās organizācijas no 28 valstīm. Tā ietvaros katrā no šīm valstīm tiks izveidoti Nacionālie Vēža misijas centri, tādējādi procesos un dialogā valsts, reģionālā un nacionālā līmenī iesaistot plašu ieinteresēto pušu loku kā no dažādiem sektoriem.

Vēzis ir pasaules mēroga izaicinājums. Tas skar ikvienu neatkarīgi no dzimuma vai sociālā statusa, un ir milzīgs slogs pacientiem, ģimenēm, draugiem un sabiedrībai. Saskaņā ar Eiropas Vēža informācijas sistēmas datiem, līdz 2040. gadam saslimstība ar vēzi Eiropā pieaugs par 20,96%, un mirstība – par 31,76%. Tas nozīmē, ka, ja netiks veikti turpmāki pasākumi, lai saslimstību ietekmētu, ar vēzi tiks diagnosticēti 3,24 miljoni eiropiešu, no kuriem 1,66 miljoni cilvēku mirs. Ir nepieciešams steidzami rīkoties kopīgiem spēkiem.

“Apvārsnis Eiropa” Vēža misijas iniciatīvai ir vērienīgs mērķis - līdz 2030. gadam uzlabot vairāk nekā 3 miljonu cilvēku dzīvi, veicot vēža profilaksi un ārstēšanu, un tiem, kurus vēzis ir skāris, tostarp viņu ģimenēm, palīdzēt dzīvot ilgāk un labāk. Tas ir arī projekta “Vēža misijas centru izveide: tīkli un sinerģija” - ECHoS, virzītājspēks.

Jaunajam 3 gadus ilgajam Eiropas konsorcijam, ko atbalsta Vēža misija, būs būtiska loma šīs misijas īstenošanā. Apvienojot 58 vadošās organizācijas no valsts, veselības aprūpes, pētniecības, akadēmiskā un nevalstiskajiem sektoriem, šis konsorcijs nodrošinās iespēju izveidot Nacionālos Vēža misijas centrus kā tā dalības, tā asociēto partneru valstīs. Šiem centriem, kas darbosies lokālā, reģionālā un nacionālā līmenī, būs būtiska loma dažādu ieinteresēto pušu, tostarp sabiedrības, iesaistē dialogā par ar vēzi saistītiem jautājumiem.

Latviju projektā pārstāv vairākas organizācijas, piemēram, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Veselības ministrija un LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts, kas cieši sadarbosies ar konsorcija vadošajiem partneriem un vadošajiem ekspertiem visā pasaulē un Eiropā. Kopīgie centieni palīdzēs koordinēt pētniecības un inovāciju un veselības aprūpes darbību vēža apkarošanas jomā ar politikas veidošanas procesiem, kas vērsti uz cilvēku orientētu veselības aprūpi un pētniecības sistēmām tādos veidos, ko nevar panākt ar atsevišķiem centieniem un sadrumstalotām iniciatīvām.

Nesenā ar Covid-19 saistītā ārkārtas situācija ir atklājusi Eiropas dažādo veselības sistēmu nestabilitāti, bremzējot pētniecību un klīniskos pētījumus, jauno vajadzību risināšanai piešķirot ierobežotus resursus. Tomēr tas arī uzsvēra valstu spēju radīt funkcionālu sinerģiju veselības, politikas un pētniecības jomā, atstājot pozitīvu ietekmi. Sākoties ECHoS projektam, tā konsorcijs ir izveidojis pamatus spēcīgam un vienotam Nacionālo Vēža misijas centru tīklam, kas veidojas sakaņā ar Eiropas Vēža misiju.

ECHoS projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis Eiropa" Koordinācijas un atbalsta pasākumu programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101104587

Dalīties