Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments

Turpinoties zinātniskam pētījumam par gremošanas sistēmas vēzi GISTAR, kas pašlaik norisinās Liepājā, kāda kurzemniece piekritusi dalīties pieredzē, kas viņai palīdzējusi apzināties draudus savai veselībai. Pētījuma ietvaros uzzinot, ka viņas kuņģa veselība, pašai nezinot, vērtējama kā “pirzmvēža stāvoklis”, Agita (vārds mainīts) mudina ikvienu, kas atbilst pētījuma mērķa grupai – 40-64 gadus vecus cilvēkus – izmantot iespēju un veikt piedāvātās bezmaksas veselības pārbaudes.

“Man nebija pilnīgi nekādu sūdzību par pašsajūtu!” savu stāstu iesāk Agita. “Zinātniskajā pētījumā piedalījos, savas tuvas radinieces mudināta. Viņa bija praktiski iesaistīta tā veikšanā un iedrošināja, ka pārbaudes palīdzēs zinātniekiem attīstīt gremošanas sistēmas vēža skrīningu, bet man – paturēt sirdsmieru par savu veselību. Tā nu es arī aizgāju un nodevu analīzes. Pēc laika saņēmu zvanu – kuņģī ir atklāta helikobaktērijas klātbūtne, ir nepieciešama tās izskaušanas terapija un papildu izmeklējumi.”

Helikobaktērija ir baktērija, kas mīt cilvēka kuņģī, un zinātniski pierādīts, ka tā veicina kuņģa vēža attīstību. Tās izskaušana jeb eradikācija ir viens no veidiem, kā šo risku samazināt. Savukārt papildu izmeklējumi pētījuma ietvaros tiek nozīmēti gadījumos, ja fēču jeb izkārnījumu vai asins analīzēs konstatētas kādas novirzes no normas.

“Helikobaktērijas izskaušanas terapiju es saņēmu bez maksas, bet papildu pārbaudes – manā gadījumā tā bija endoskopija jeb tā sauktā “kobra” – par nelielu pacienta iemaksu. Konsultācijā ar nozīmēto ārstu saņēmu slēdzienu – hronisks gastrīts un intestināla metaplāzija jeb izmaiņas kuņģa gļotādā. Citiem vārdiem, bez jebkādām sūdzībām par veselību man tika konstatēts pirmsvēža stāvoklis,” par pieredzēto stāsta Agita.

“Jaunās ziņas mani, protams, satrieca. Kā minēju, nekādus simptomus nebiju jutusi. Tajā pašā laikā vēlos uzteikt pētījumu centra darbu un iesaisti – gan toreiz, gan arī pašlaik jūtos ļoti “pieskatīta”. Darbinieki kārtoja gan visu pārbaužu norisi, gan turpmāko izmeklējumu veikšanu, pierakstus pie speciālistiem. Šo pāris gadu laikā, kopš apzinos draudus savai veselībai, pēc uzaicinājuma jau esmu veikusi arī atkārtotas pārbaudes. Kopumā ar diagnozi sadzīvoju gluži mierīgi, jo zinu, ka saņemšu aicinājumu nākošajām atkārtotajām pārbaudēm un man par to, pateicoties pētījumu centra speciālistiem, pat nav jādomā.

Pašlaik esmu ārsta uzraudzībā. Sadarbībā ar viņu, esmu mainījusi ikdienas paradumus: ievēroju sabalansētu uzturu, pieskatu, lai netrūkst nepieciešamo vitamīnu un turpinu fiziski kustēties. Nekādus īpašus ierobežojumus neizjūtu. Arī citiem iesaku – ja ir iespēja, noteikti veikt piedāvātās veselības pārbaudes! No šādām pārbaudēm nav jābīstas, jo tās palīdz savlaicīgi uzzināt, ja ir kādi sarežģījumi un vērst situāciju par labu!” Agita pabeidz stāstījumu ar pamudinājumu.

Līdz šim pētījumā GISTAR pierādīts, ka katram ceturtajam Liepājas reģiona iedzīvotājam būtu rūpīgi jāseko līdzi sava gremošanas trakta veselībai. Vairāk nekā 25% līdzšinējo pētījuma dalībnieku Liepājā atklāta helikobaktērija vai novirzes no normas veiktajās analīzēs.

Arī pašlaik Liepājas un tuvējās apkārtnes iedzīvotāji 40 – 64 gadu vecumā aicināti pārbaudīt gremošanas trakta veselību. Bezmaksas veselības pārbaudes notiek Liepājā, Jūrmalas ielā 23, katru darba dienu no 7:00 – 13:00. Vairāk informācijas par pārbaužu norisi pieejama pētījuma mājaslapā www.gistar.eu, pieteikšanās pa tālruni – 25679868

Pārbaužu norise

Pētījuma laikā īpaši apmācīts medicīnas personāls anketē pētījuma dalībniekus un apkopo informāciju par dažādiem dzīvesveida paradumiem, noskaidro iepriekšējās saslimšanas, kā arī pašreizējās sūdzības, ja tādas ir. Katrs pētījuma dalībnieks nodod fēču jeb izkārnījumu paraugu, kā arī asins analīzes. Īpaš projekta ietvaros papildus veic kakla mikrofloras testus. Nodoto materiālu analizē pēc pētījumā noteiktas shēmas.

Asins analīzēs tiek noteikts, vai pastāv pastiprināts kuņģa vēždraudes risks jeb kuņģa atrofijas pazīmes. Ja analīzēs tiek konstatētas novirzes no normas, pētījuma dalībnieks tiek aicināts veikt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnu pārbaudi jeb ezofogastroduonenoskopiju.

Savukārt ar fēču analīžu palīdzību tiek noskaidrots, vai pētījuma dalībniekam pastāv paaugstināts kolorektālā jeb resnās un taisnās zarnas vēža risks. Ja analīzes uzrāda, ka izkārnījumos atrodamas slēptas asinis, pētījuma dalībnieks tiek aicināts veikt papildus resnās zarnas izmeklējumu – kolonoskopiju.

Ja analīžu rezultātā ir atklāta kuņģī mītoša baktērija Helicobacter pylori, kas palielina kuņģa vēža attīstības risku, pētījuma dalībnieki saņem bezmaksas terapiju šīs baktērijas izkaušanai jeb eradikācijas kursu.

Lai gan ar izelpas testā veiktajiem mērījumiem pašlaik nav iespējams noteikt precīzu saslimšanas diagnozi, šobrīd Liepājā ar to palīdzību tiek attīstīta jauna medicīniskā tehnoloģija – hibrīda izelpas analizators. Tajā tehnoloģiski apvienoti dažādi sensori un infrasarkanā spektra tehnoloģija.

Par pētījumu

GISTAR ir Latvijas Universitātes un starptautisku ekspertu atbalstīta zinātniskās pētniecības iniciatīva. Tās mērķis ir pētīt gremošanas trakta audzēju skrīninga iespējas, to agrīnu diagnostiku un šī procesa efektivitāti, kā arī meklēt jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstības samazināšanai.

Projektu “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam” (saīsinājumā HYCOR) finansē Eiropas Savienība. Tā mērķi ir izstrādāt matemātisku modeli resnās un taisnās zarnas vēža noteikšanai un novērtēt speciāli izstrādātās iekārtas sensoru veiktspēju šīs slimības noteikšanai. Projekta zinātniskie rezultāti sniegs jaunas zināšanas par hibrīda izelpas analizatora pielietojumu kolorektālā vēža atklāšanā. Iegūtie rezultāti būs svarīgi kā klīniskajai praksei Latvijā, tā arī globāli. Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KMPI)  līdzšinējie pētījumi ir uzrādījuši daudzsološus rezultātus. Tas nozīmē, ka nākotnē šāds analizators varētu tikt izmantots dažādu gremošanas trakta audzēju diagnostikā.

Zinātniskos pētījumus Latvijā vada Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI), un gan GISTAR, gan HYCOR projekti Liepājā tiek realizēti sadarbībā ar Liepājas Reģionālo slimnīcu.

Projekts "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)" tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035. Projektu līdzfinansē REACT-EU finansējums pandēmijas krīzes seku mazināšanai.

Dalīties