Ludzas pētījuma centra darbinieku apmācības

28. februārī durvis vēra GISTAR pētījuma centrs Ludzā. Līdz 2. martam tajā notika apmācības topošajiem Ludzas GISTAR pētījuma centra darbiniekiem. GISTAR dalībnieki tiks aicināti uz apsekošanu pētījuma etapa “GISTAR pētījuma dalībnieku kohortas dinamiskās kontroles izsekošanas pētījums (EUROHELICAN un TOGAS)” ietvaros.

1. martā Microsoft Teams vidē lekciju par iespējām kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanā un Eiropas perspektīvu šajos jautājumos lasīja GISTAR projekta zinātniskais vadītājs, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors, gastroeneterologs un Latvijas Universitātes profesors Mārcis Leja. Kā mācībspēki apmācībās klātienē piedalījās projekta jaunais zinātnieks Sergejs Paršutins, LU KPMI vecākā eksperte, GISTAR pētījuma administratīvā vadītāja Aiga Rūdule, LU KPMI pētnieki Reinis Vangravs un Edgars Dauss.

Mācību laikā jaunā komanda tiek iepazīstināta ar pētījuma mājaslapu, datu lietošanas un drošības noteikumiem, GISTAR datu vadības sistēmu, pētījuma protokolu, pētījuma dalībnieku iekļaušanas kārtību un visu standartprocedūru apguve praksē.

3. martā Ludzas pētījuma centrā ir uzsākta pētījuma dalībnieku iekļaušana kohortas dinamiskās kontroles izsekošanas pētījuma (projektu EUROHELICAN un TOGAS) ietvaros.

Projekts “Kuņģa vēža izplatības mazināšanas paātrināšana Eiropā ar Helicobacter pylori izskaušanu” jeb saīsinājumā EUROHELICAN ir ES programmas ES – veselībai (EU4Health) atbalstīts projekts. Tā ietvaros tiks izvērtēta populācijā balstīta baktērijas Helicobacter pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Projekta rezultātā pasaules un Eiropas eksperti izstrādās vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai. Latvijā to vada Latvijas Universitātes Klīniskās un profilakstiskās medicīnas institūts (LU KPMI) sadarbībā ar Slovēnijas Nacionālo Sabiedrības veselības institūtu (The National Institute of Public Health - NIJZ), Pasaules Veselības Organizācijas Starptautisko Vēža izpētes aģentūru (Inernational Agency for Research on Cancer of the World Health Organizations - IARC/WHOFrancija), Nantes universitātes slimnīcu (Nantes University Hospital, Francija) un Mariboras Dr. Ādolfa Drolca Kopienas veselības aprūpes centru (Community Healthcare Center dr. Adolf Drolc Maribor, Slovēnija). Projekts turpināsies līdz 2025. gada aprīļa beigām.

Projekts “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” jeb saīsinājumā TOGAS aizsāksies 2023. gada martā, un LU KPMI tajā ir vadošais partneris, sadarbojoties ar vairāk nekā 20 institūcijām visā Eiropā.

 

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

Ja par publikācijas autoru ir norādīti Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras / Pasaules Veselības Organizācijas ((International Agency for Research on Cancer (IARC) / World Health Organization (WHO)) pārstāvji, viņi ir inidividuāli atbildīgi par paustajiem viedokļiem, un tie ne viemēr atspoguļo Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras lēmumus, politiku vai nostāju.

Dalīties