Publicitātes foto

Februāra ieskaņā Izraēlā, Haifā, piedaloties sešdesmit starptautiskiem ekspertiem, notika jauna projekta - „Ar plaušu vēzi saistīto riska faktoru un to ietekmes izpratne” (Understanding Lung Cancer related risk factors and their Impact) jeb saīsinājumā LUCIA – atklāšanas tikšanās. Projekts notiek Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogrammas „Pētniecības un inovācijas darbības Vēža misijas īstenošanai” ietvaros. Tā norisi vada Izraēlas Tehnoloģiju intsitūts Technion, un projekta norisi Latvijā pārstāv Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

Projekta mērķis ir uzlabot plaušu vēža agrīnu diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu, īpašu uzmanību pievēršot retāk sastopamiem plaušu vēža paveidiem. Konsorcija darba rezultātā tiks izstrādātas rekomendācijas agrīnas diagnostikas programmai un metodes efektīvai plaušu vēža novēršanai.

Plaušu vēzis uzskatāms par nāvējošāko no vēža saslimšanām - pasaulē ar to kāds mirst ik 30 sekundes. Vidējā 5 gadu dzīvildzes prognoze plaušu vēža pacientiem pašlaik ir 17% vīriešu un 24% sieviešu. Lai gan par vienu no būtiskākajiem plaušu vēža attīstības faktoriem tiek uzskatīta smēķēšana, tas bieži skar arī nesmēķētājus. Attiecīgi projektā iesaistītās organizācijas strādās pie visu riska faktoru idetificēšanas un jaunu diagnostikas, profilakses un ārstēšanas metožu attīstīšanas.

“Projekts LUCIA tiek aizsākts īstajā laikā un ar īstajiem partneriem,” atklāšanas tikšanās laikā norādīja Technion pārstāvis, projekta vadītājs prof. Hossam Haick. “Mums ir paveicies ar prasmīgiem un daudzpusīgiem partneriem. Nākošo četru gadu laikā, ar multidisicplināru pieeju, mēs pilnviedosim izpratni par plaušu vēzi un attīstīsim tā profilakses, diagnostikas un ārstēšanas metodes. Mēs koncentrēsimies ne tikai uz medicīnisku pieeju, bet arī sadarbosimies ar juridisko un ētisko jautājumu speciālistiem, lai projektā sasniegtos rezultātus varētu izmantot kopējā sabiedrības ieguvuma veicināšanā.”
Projekts ir saņēmis 14,6 miljonu lielu finansējumu. Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogrammā „Pētniecības un inovācijas darbības Vēža misijas īstenošanai” tiek atbalstīta starptautiska sadarbība, kurā tiek attīstīti praktiski tehnoloģiski risinājumi mūsdienu izaicinājumu pārvarēšanai. LUCIA konsorcijā strādā 22 partneri, kas, identificējot plaušu vēža riska faktorus, koncentrējas uz trīs aspektiem: personīgie riska faktori, kas ietver cilvēka pakļaušanu ķīmisko piesārņotāju iedarbībai, kā arī uzvedības un dzīvesveida faktori; ārējie riska faktori, piemēram, pilsētvide, apbūvēta un transporta vide, dabas un zaļās zonas, sociālie aspekti un klimats; bioloģiskās reakcijas uz personīgajiem un ārējiem riska faktoriem, tostarp ģenētikas, epigenētikas, vielmaiņas un novecošanas izmaiņām.

Uzsākot darbu, LUCIA eksperti strādā pie molekulāro mehānismu izpētes, saistīto datu un to krājumu identificēšanas un analizēšanas, un citiem sagatavošanās darbiem. Latvijā projektu realizē LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta zinātnieki institūta vardošā pētnieka un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģijas galvenā speciālista prof. Alvila Krama zinātniskā vadībā. 

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis Eiropa" pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101096473

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka Eiropas Savienības nostāju. Nedz Eiropas Savienība, nedz finansējumu piešķirošā iestāde par tiem nav atbildīgi.

Dalīties