Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments

Ar atklāšanas sanāksmi Latvijas Organiskās sintēzes institūtā 2023. gada 10. janvārī sācies darbs valsts pētījumu programmas Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programmas (IF – NPP) projektā “Valsts pētījumu projekts biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā”. Uzsāktā projekta mērķis ir izveidot nacionāla līmeņa biomedicīnas pētniecības platformu sabiedrības veselības problēmu risināšanai, un tajā piedalīsies arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas insitūts.

Programmas IF – NPP, kas norisinās pateicoties Ekonomikas ministrijas atbalstam 5,7 miljonu eiro vērtībā, virsmērķis ir jaunu zināšanu, kā arī produktu un tehnoloģiju risinājumu attīstība ilgtermiņā Latvijā biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, kā arī fotonikas un viedo materiālu, tehnoloģiju un inženiersistēmu jomās. Jaunizveidotās platformas uzdevums būs terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus.

Projekts norisināsies divus gadus. To laikā, realizējot septiņus pētniecības pilotprojektus, tiks attīstīta sadarbība projekta partneru starpā. Katrs no pilotprojektiem paredz vairāku platformas partneru līdzdalību, un kopā tie aptver ļoti plašu sabiedrības veselības izaicinājumu spektru. LU KPMI, sadarbojoties ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, ar pacientu iekļaušanu un biobankā uzkrātajiem materiāliem iesaistīsies divos pilotprojektos – attīstot vēža diagnostikas un ārstēšanas metodes un lielajos datos balstītus precīzijas medicīnas risinājumus.

Platformas dalībnieki ir Latvijas spēcīgākās medicīnas jomas pētniecības organizācijas: projektu vada Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI), un līdzās Latvijas Universitātei tajā piedalās arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, Rīgas Stradiņa universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte.

Dalīties