Publicitātes foto

12. – 13. janvārī Valensijā, Spānijā, aizsākusies starptautiska daudzcentru projekta realizēšana. Lai palīdzētu pētniekiem, ārstniecības personām un pacientiem izprast, diagnosticēt un ārstēt biežos kuņģa vēža izraisītājus - hroniskus kuņģa iekaisumus, projektā “AIDA” tiks attīstīts uz mākslīgo intelektu (MI) balstīts diagnosikas asistents kuņģa iekaisumu noteikšanai.

Projekts, kas aizsākās ar dalībnieku pilnsapulci, norisināsies četru gadu garumā. Tā realizēšanai nepieciešamo finansējumu vairāk nekā 7 miljonu apmērā nodrošinas Eiropas un Lielbritānijas atbalsta programmas.

“Uz mākslīgo intelektu (MI) balstīts diagnosikas asistents kuņģa iekaisumu noteikšanai” jeb saīsinājumā – “AIDA” norisi koordinē INCLIVA Biomedicīnas pētījumu institūts Spānijā. Projekta konsorcijā darbojas 15 partneri no astoņām Eiropas valstīm, tostarp Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts. Konsorcijs pulcē multidisciplināru Eiropas mēroga kuņģa veselības ekspertu - epidemiologu, imunologu, onkologu, patologu un gastroenterologu - komandu, un bioinformātikas, mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās, datu pārvaldes un privātuma ekspertus, sabiedriskās administrācijas un pacientu tiesību pārstāvjus.

Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un trešais nāvējošākais vēža veids, neatkarīgi no dzimuma. Tas skar vairāk nekā miljonu cilvēku, un ar kuņģa vēzi mirst 783 000 cilvēku gadā. Izdzīvošanas prognoze pacientiem ar augstu kuņģa vēža attīstības stadiju ir vien 12 mēneši.

Neskatoties uz pašreizējo daudzveidīgo pieeju ārstēšanai, tostarp ķirurģiju, ķīmijterapiju un staru terapiju, kuru mērķis ir audzēja lokāla kontrole un tā izplatīšanās samazināšana, kuņģa vēža ārstēšanas iespējas joprojām ir ierobežotas. Ir nepieciešams uzlabot primāro un sekundāro kuņģa vēža profilaksi.

Lielākajā daļā gadījumu kuņģa vēzis tiek atklāts jau vēlīnā tā attīstības stadijā. Riska grupu identificēšana jau pirmssimptomātiskā stadijā būtiski uzlabotu šo personu slimības prognozi. Lai gan par kuņģa vēža attīstības riskiem ir pieejams liels datu apjoms, nevienu no šiem riskiem ar vispārīgiem datiem apliecināt nevar. Šo datu kombinēšana un korelēšana piedāvās daudz skaidrāku ainu.

Projekts “AIDA” - “Uz mākslīgo intelektu (MI) balstīts diagnosikas asistents kuņģa iekaisumu noteikšanai”

Projekta “AIDA” mērķis ir radīt uz mākslīgo intelektu (MI) balstītu instrumentu, kas ārstniecības personām palīdzētu diagnosticēt pirmsvēža iekaisumus, nodrošināt personalizētu medicīnisko uzraudzību, rekomendēt veidus, kā novērot pacienta veselības stāvokli, un izvēlēties ārstēšanu. Projektā “AIDA”, atbilstoši Eiropas datu aizsardzības likumam, tiks apkopoti pētniecības un inovāciju centru, klīniskos partneru, citu nozares pārstāvju un pacientu dati no dažādiem sektoriem.

“AIDA” ir viens no 13 projektiem, kas pēc rūpīga izvērtējuma saņēmis finansējumu Eiropas Savienības galvenās pētniecības un inovācijas finansēšanas programmas “Apvārsnis Eiropa” jeb ‘Horizon Europe’ projektu uzsaukumā HORIZON-HLTH-2022-STAYHLTH-02-01. Veselības nozarei veltītajā apakšprogrammā 'Staying healthy' bija pieteikti kopumā 72 projekti.

Finansē Eiropas Savienība (dotācijas līgums Nr. 101095359) un atbalsta UK Reasearch and Innovation (dotācijas līgums Nr. 10058099). Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

Dalīties