Projektā “Aptverošas vēža infrastruktūras Eiropai” (Comprehensive Cancer Infrastructures 4 Europe - CCI4EU), kurā Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI) ir tā Latvijas partneris, uzsākts darbs pie vienotas pētījuma stratēģijas izveides. Projekts paredz izveidot un attīstīt dažādus vēža profilakses un ārstniecības aspektus, lai līdz 2030. gadam visā Eiropā pēc iespējas uzlabotu 3 miljonu cilvēku – vēža pacientu un viņu līdzcilvēku - dzīves.

Viens no projekta Latvijas pārstāvjiem, Rīgas Austrumu klīniskas universitātes ķirurgs, LU KPMI eksperts Andrejs Pčolkins sacīja, ka pašreiz notiek darba grupu tikšanās, lai izstrādātu vienotu stratēģiju par aptverošo vēža infrastruktūru Eiropā un vienotos par jēdzienu standartizēšanu, noteiktu minimālās prasības vēža aprūpei, izglītībai un pētniecībai.

“Kā Latvijas pārstāvjiem mums ir unikāla iespēja apgūt citu valstu pieredzi, jo pagaidām Latvijā nav izveidotas aptverošas vēža infrastruktūras, esam tās izveides pirmsākumos. Aptverošās vēža infrastruktūras balstās uz trīs pīlāriem - aprūpi, izglītību un pētniecību un šo jomu standartizāciju visās Eiropas valstīs nodrošinās atbilstošu ārstēšanas kvalitāti visiem EU dalībvalstu vēža pacientiem,” sacīja ķirurgs A. Pčolkins.

LU KPMI ir projekta “Aptverošās vēža infrastruktūras Eiropai” Latvijas partneris, un tajā aktīvi iesaistīsies eksperti arī no citām Latvijas institūcijām, tostarp Rīgas Austrumu klīniskās universitātes.

Projektā CCI4EU piedalās 55 partneri no Eiropas Savienības valstīm, Albānijas, Gruzijas, Moldovas, Norvēģijas, Rumānijas un Ukrainas. Tas uzsākts 2023. gada maijā un ilgs līdz 2030. gadam.

Vēža jomas eksperti, tostarp no Latvijas, tiks iesaistīti savstarpējā projekta dalībvalstu kompetenču izvērtēšanā. Projektā notiks trīs augsta līmeņa konferences, kas tiks organizētas ES valstīs ar vājākajiem rādītājiem.

Projektā paredzēta būtiskās informācijas iegūšana un salīdzināšana starp visām projekta dalībvalstīm, lai secinātu, cik lielā mērā tās virzās sekmīgas aptverošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidē. Lai to paveiktu, projekta gaitā tiks izstrādāti un pielietoti piemēroti procesu kvalitātes izvērtēšanas indikatori. Nozīmīga uzmanība tiks veltīta dažādiem izglītības aspektiem. Paredzēta cieša sasaiste arī ar citiem jau notiekošajiem un plānotajiem ES projektiem vēža jomā.

Projekts ,,APTVEROŠAS VĒŽA INFRASTRUKTŪRAS EIROPAI” (Comprehensive Cancer Infrastructures 4 Europe, CCI4EU) ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas „Vēža misija”, saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101103746

Dalīties