Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) zinātnieku pētījums par gaistošo marķieru identificēšanu kolorektālajos vēža audos, kas tapis HYCOR projekta ietvaros, publicēts vadošajā, starptautiskajā, recenzētajā ķīmijas žurnālā “Molecules”.

Raksta autori ir LU KPMI pētnieki – Linda Mežmale, Mārcis Leja, Anna Marija Ļeščinska, Andrejs Pčolkins, Elīna Kononova, Inga Bogdanova, Inese Poļaka, Ilmārs Stonāns, Arnis Kiršners, sadarbībā ar Austrijas pētniekiem Pawel Mochalski un Clemens Ager no Insbrukas Universitātes. 
Cilvēka ķermenis izdala daudzus gaistošos organiskos savienojumus (GOS) caur dažādiem ķermeņa šķidrumiem, audiem, tostarp izelpu. GOS veido īpašu ķīmisko profilu, kuru potenciāli var izmantot dažādu slimību atklāšanai, tostarp ar kolorektālo vēzi izraisītas izmaiņas cilvēka metabolismā.
“Šī pētījuma galvenais mērķis bija identificēt un izpētīt GOS, kas veidojas kolorektālā vēža audos. Šim nolūkam tika izmantota gāzu hromotogrāfijas-masas spektromijas tehnoloģija,” stāsta LU KPMI pētniece un viena no pētījuma autorēm Linda Mežmale.
Pētījuma rezultātā tika identificēti 163 savienojumi. Četri GOS (1-propanols, piridīns, izoprēns, metiltilacetāts) tika identificēti palielinātā koncentrācijā kolorektālā vēža audos, savukārt 11 GOS tika konstatēti samazināta koncentrācijā šajos audos (2-butanons; 2-pentanons; 2-metil-2-propanols; etilacetāts; 3-metil-1-butanols; d-limonēns; tetradecāns; dodekanāls; tridecāns; 2-etil-1-heksanols; cikloheksanons). 
Sīkāk ar pētījuma rezultātiem var iepazīties: https://www.mdpi.com/1420-3049/28/16/5990 vai https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37630241/
“Pētījuma rezultāti sniedza pierādījumus tam, ka kolorektālā vēža gadījumā tiek izmainīts GOS profils, kas potenciāli var tik izmantos kā biomarķieris kolorektālā vēža noteikšanai. Uzticama, ar kolorektālo vēzi saistīto GOS identificēšana ir būtiska, lai vadītu un pielāgotu progresīvu sensoru tehnoloģiju attīstību, kas var efektīvi un jutīgi noteikt šos marķierus,” uzsvēra L. Mežmale.


Projektu “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam” (saīsinājumā HYCOR) finansē Eiropas Savienība. Tā mērķi ir izstrādāt matemātisku modeli resnās un taisnās zarnas vēža noteikšanai un novērtēt speciāli izstrādātās iekārtas sensoru veiktspēju šīs slimības noteikšanai. Projekta zinātniskie rezultāti sniegs jaunas zināšanas par hibrīda izelpas analizatora pielietojumu kolorektālā vēža atklāšanā. Iegūtie rezultāti būs svarīgi kā klīniskajai praksei Latvijā, tā arī globāli. Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KMPI)  līdzšinējie pētījumi ir uzrādījuši daudzsološus rezultātus. Tas nozīmē, ka nākotnē šāds analizators varētu tikt izmantots dažādu gremošanas trakta audzēju diagnostikā.

Projektu līdzfinansē REACT-EU finansējums pandēmijas krīzes seku mazināšanai

Dalīties