2025. gada 14.–15. aprīlī Lionā, Centre Léon Bérard vēža centrā, notika EUnetCCC darba grupas WP8.2.2 seminārs, kurā eksperti no Francijas un Rumānijas analizēja personalizētas vēža profilakses iespējas. Semināra mērķis bija stiprināt visaptverošo vēža centru lomu, veidojot efektīvākas stratēģijas agrīnai diagnostikai, riska izvērtējumam un pēcārstēšanas uzraudzībai Eiropas mērogā. Tika prezentēti piemēri no klīniskās prakses un pētniecības, uzsverot visaptverošo vēža centru nozīmi personalizētas profilakses un agrīnas diagnostikas attīstībā Eiropā.

Kuņģa un citu gremošanas trakta audzēju profilakse joprojām ir nepietiekami attīstīta joma daudzās Eiropas valstīs. Trūkst efektīvu, uz pierādījumiem balstītu skrīninga programmu, kas pielāgotas dažādu reģionu vajadzībām. Eiropas Savienība ir norādījusi uz nepieciešamību attīstīt jaunas stratēģijas augsta riska populācijās. Šajā kontekstā būtisku lomu spēlē visaptverošie vēža centri (Comprehensive Cancer Centres – CCCs), kuri kļūst par platformām personalizētas pieejas attīstībai. Projekta “EUnetCCC” (European Network of Comprehensive Cancer Centres) mērķis ir veicināt šādu centru sadarbību un inovāciju.
Divu dienu laikā “EUnetCCC” darba grupas WP8.2.2 seminārs Centre Léon Bérard vēža centrā Lionā pulcēja speciālistus no Francijas un Rumānijas, lai analizētu personalizētas vēža profilakses pieejas klīniskajā un pētnieciskajā praksē. Programma iekļāva reālus piemērus no profilakses un pēcaprūpes, kā arī mērķtiecīgu intervenci augsta ģenētiskā riska pacientiem. Eksperti diskutēja par “Prevention Hubs” nozīmi un to integrāciju visaptverošo vēža centru darbā. Seminārs kalpoja kā platforma zināšanu apmaiņai un vienotas izpratnes veidošanai par personalizētu profilaksi visā Eiropā.

Seminārā piedalījās eksperti no Centre Léon Bérard un Unicancer (Francija), kā arī no Onkoloģijas institūta “Prof. Dr. Ion Chiricuță” Rumānijā. Dr. Béatrice Fervers iepazīstināja ar Centre Léon Bérard pieredzi integrētu profilakses pakalpojumu sniegšanā, savukārt Dr. Pauline Rochefort un Dr. Olivia Pérol sniedza ieskatu personalizētās pieejas piemēros klīniskajā praksē. Rumānijas pārstāve Dr. Délia Nicoară prezentēja vēža sekundārās profilakses iniciatīvas savā valstī un uzsvēra starptautiskas sadarbības nozīmi šīs jomas attīstībā. Semināra noslēgumā uzrunu teica CLB ģenerāldirektors prof. Jean-Yves Blay, akcentējot visaptverošo centru nozīmi sabiedrības veselības stratēģijās.

Seminārs Lionā stiprināja Eiropas vēža centru savstarpējo sadarbību un veicināja vienotu izpratni par to, kā profilaksi pielāgot katra pacienta riska faktoriem, ģenētikai un dzīvesveidam. Šāda pieeja ļauj agrāk atklāt audzējus vai pirmsvēža stāvokļus, samazinot mirstību un uzlabojot dzīves kvalitāti. EUnetCCC WP8.2.2 iniciatīva palīdz veidot ilgtspējīgus, uz zinātni balstītus risinājumus, kas nākotnē var kļūt par pamatu valsts līmeņa profilakses programmām arī Latvijā.

Seminārs apliecina, ka personalizēta vēža profilakse kļūst par neatņemamu sabiedrības veselības daļu. Zināšanu apmaiņa starp vēža centriem un pieredzes uzkrāšana dažādās valstīs palīdz veidot efektīvākas profilakses stratēģijas visā Eiropā.

Vairāk par EUnetCCC iniciatīvām un aktualitātēm iespējams uzzināt: 
https://www.linkedin.com/company/eunetccc-european-network-of-comprehensive-cancer-centres/?viewAsMember=true
 

Dalīties