
Uzstāšanās laikā Danute Ražuka-Ebela vispirms klātesošos iepazīstināja ar situāciju saistībā ar kuņģa vēzi Eiropā, kur tā joprojām ir viena no nāvējošākajām vēža formām. Tāpēc Eiropas Savienība ir uzņēmusies aktīvu lomu cīņā pret kuņģa vēzi, īstenojot Vēža apkarošanas plānu (Beating Cancer Plan), kas tika ieviests 2021. gadā. Šī iniciatīva vērsta uz profilakses, ārstēšanas un aprūpes uzlabošanu dalībvalstīs, atzīstot agrīnas diagnostikas nozīmi. Savukārt 2022. gada decembrī Eiropas Komisija izsludināja, ka nepieciešams izstrādāt un ieviest kuņģa vēža novēršanas stratēģiju.
Savā prezentācijā Danute Ražuka-Ebela stāstīja par pētījumiem, kas vērsti uz kuņģa vēža novēršanu un agrīnu diagnostiku Eiropā, no kuriem visi tiek īstenoti arī Latvijā LU MDZF KPMI vai GASTRO CENTRĀ. Viens no Latvijas medicīnas vēsturē ilglaicīgākajiem pētījumiem ir GISTAR, ko aizsāka 2013. gadā un tajā piedalījušies vairāk nekā 10 000 dalībnieku. Pētījuma rezultātā tiek izvērtēta H. pylori izskaušanas un pepsinogēnu testēšanas efektivitāte kuņģa vēža mirstības samazināšanā. Savukārt projektā TOGAS (Towards Gastric Cancer Screening Implementation in the European Union), kurā norit vairāki pilotprojekti un kura ietvaros notiek arī GISTAR dalībnieku apsekošana, tiks izstrādātas rekomendācijas kuņģa vēža prevencijas un skrīninga stratēģijas izveidei.
Vēl viens ambiciozs projekts - EUCanScreen, ir vērsts uz vēža skrīninga protokolu standartizāciju visā Eiropā. Tajā piedalās 29 valstis, tostarp ES dalībvalstis, Ukraina, Moldova, Norvēģija un Islande, un tiek prognozēts, ka šis projekts ilgtermiņā būtiski ietekmēs kuņģa vēža profilaksi.
Mākslīgais intelekts (MI) spēlē arvien nozīmīgāku lomu vēža diagnostikā. Projektā AIDA, kurā piedalās LU KPMI, sākotnējie MI modeļi histopatoloģiskos attēlus spējuši analizēt ar izcilu precizitāti—vairāk nekā 85%—lai identificētu vēzi, un nākotnē tiks izstrādāti modeļi arī priekšvēža stāvokļu noteikšanai endoskopijas laikā. Šīs tehnoloģiskās inovācijas uzlabo diagnostikas efektivitāti un precizitāti, kas potenciāli var izglābt tūkstošiem dzīvību.
“Pateicoties apjomīgiem un daudzveidīgiem pētījumiem, sākot no primāras prevencijas līdz pat MI integrācijai, Latvijas un Eiropas kolēģu ieguldītam milzīgam darbam un kopīgiem centieniem uzlabot situāciju, Eiropa sper nozīmīgus soļus, lai mazinātu kuņģa vēža radīto slogu. Pateicoties šāda veida iniciatīvām, lai izstrādātu uz pierādījumiem balstītas programmas, varam sagaidīt slimību novēršanas un agrīnās diagnostikas uzlabošanos, kas var palīdzēt miljoniem cilvēku visā Eiropā,” sacīja Danute Ražuka-Ebela.