31. martā un 1. aprīlī starptautisks seminārs “Kolorektālā vēža skrīninga programmu ieviešanas šķēršļi un veicinošie faktori” Vīnē, Austrijā, pulcē speciālistus no Eiropas valstīm, lai dalītos pieredzē un kopīgi meklētu risinājumus efektīvām skrīninga stratēģijām kolorektālā (resnās un taisnās zarnas) vēža agrīnai atklāšanai un profilaksei. Ņemot vērā, ka kolorektālais vēzis joprojām ir viens no izplatītākajiem un nāvējošākajiem vēža veidiem gan pasaulē, gan Latvijā, tikšanās mērķis ir veicināt savlaicīgu diagnostiku, jo tas būtiski palielina ārstēšanas panākumus un pacienta izdzīvošanas iespējas.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā ik gadu atklāj vairāk nekā 1000 jaunu kolorektālā vēža gadījumu, piemēram, 2023. gadā reģistrēti 1106 saslimšanas gadījumi. Diemžēl šīs slimības dēļ vairāk nekā 600 Latvijas iedzīvotāju katru gadu zaudē dzīvību (2023. gadā – 623 mirušie). 
Ļoti aktuāla problēma ir novēlota diagnostika. Kā liecina SPKC apkopotā informācija, tikai aptuveni 10–15% kolorektālā vēža gadījumu Latvijā tiek atklāti agrīnā stadijā, kas nozīmē, ka vairumā gadījumu slimība tiek diagnosticēta vēlīni, kad ārstēšana ir sarežģītāka un prognozes sliktākas. 
Latvijā kopš 2009. gada tiek īstenota valsts apmaksāta kolorektālā vēža skrīninga programma un pakāpeniski palielinās iedzīvotāju atsaucība. Nacionālā veselības dienesta apkopotā statistika par kolorektālā vēža skrīninga atsaucības rādītājiem 2024. gada 12 mēnešos liecina, ka skrīninga aptvere ir pieaugusi no 6,95% 2009. gadā līdz 26,5% 2024. gadā, tomēr Eiropas Komisijas rekomendācijās paredzēts sasniegt vismaz 45% aptveri. 

Valstu pieredze un sadarbības nozīme

Semināra atklāšanā Austrijas Nacionālā sabiedrības veselības institūta pārstāvji uzsvēra, ka viens no Eiropas Savienības (ES) galvenajiem uzdevumiem ir nodrošināt, lai skrīninga programmas visā Eiropā būtu pieejamas ikvienam – lai visiem iedzīvotājiem būtu vienlīdzīgas iespējas laicīgi atklāt un ārstēt kolorektālo vēzi. Šis mērķis saskan ar Eiropas Vēža uzveikšanas plānu un jauno ES pieeju vēža skrīningam. 
Semināra programmā iekļauti pārskati par situāciju Eiropā un vairāku valstu pieredzes stāsti: eksperti no Nīderlandes, Islandes, Norvēģijas, Spānijas un Zviedrijas dalās ar mācībām, kas gūtas, ieviešot savas skrīninga programmas. Piemēram, Zviedrijas pārstāvji īpaši uzsver datu reģistrēšanas un izvērtēšanas nozīmi, lai nepārtraukti uzlabotu programmu kvalitāti. Semināra dalībnieki strādā arī mazākās grupās tā dēvētajā “Pasaules kafejnīcas” (World Cafe™) formātā, kur apspriež tādus jautājumus kā datu izmantošana, sabiedrības līdzdalības veicināšana un informatīvo materiālu uzlabošana skrīningā. Seminārā izskan, ka jaunākie tehnoloģiju sasniegumi – piemēram, mākslīgais intelekts un datu analīze – paver jaunas iespējas agrīnai vēža atklāšanai. 
“Mūsdienās tehnoloģiju attīstība nepārtraukti piedāvā arvien precīzākus un izmaksu efektīvākus risinājumus,” tika norādīts seminārā, uzsverot radošas pieejas nozīmi šo jauninājumu integrēšanā. Tāpat eksperti akcentēja ciešākas sadarbības nepieciešamību starp valstīm un institūcijām cīņā pret vēzi. “Diskusijas par skrīninga programmu šķēršļiem un iespējām ir ļoti būtiskas, jo, strādājot kopā, mēs varam pārvarēt visas grūtības,” pauda semināra runātāji, aicinot dalīties pieredzē un meklēt kopīgus risinājumus.

Profilakse un aicinājums iedzīvotājiem

Veselības speciālisti atgādina, ka liela daļa kolorektālā vēža gadījumu ir novēršami. Pētījumi liecina, ka vairāk nekā 55% jaunās saslimšanas varētu tikt novērstas ar veselīgāka dzīvesveida palīdzību – tas nozīmē pilnvērtīgu uzturu, pietiekamas fiziskās aktivitātes un atteikšanos no kaitīgiem ieradumiem (smēķēšanas, pārmērīgas alkohola lietošanas u.c.). Savukārt valsts apmaksātais skrīnings palīdz atklāt zarnu audzējus agrīnā stadijā vai pat pirmsvēža stāvoklī, kad ārstēšana ir visefektīvākā. “Savlaicīga pārbaude var glābt dzīvību – atrodi laiku, lai dzīvotu ilgāk,” atgādina SPKC speciālisti, atsaucoties uz 2024. gadā Latvijā īstenotās informatīvās kampaņas saukli, lai mudinātu iedzīvotājus aktīvāk piedalīties vēža skrīningā un veikt regulāras veselības pārbaudes. Tomēr joprojām pastāv izaicinājumi informētības un atsaucības veicināšanā. Šo jautājumu risināšanai Veselības ministrija sadarbībā ar nozares institūcijām ir izstrādājusi Onkoloģijas jomas uzlabošanas plānu 2025.–2027. gadam, kurā ietverti pasākumi vēža skrīninga pieejamības un citu procesa aspektu uzlabošanai. 
Latvijas veselības aprūpes speciālisti aicina sabiedrību rūpēties par savu veselību – īpaši iedzīvotājiem vecumā virs 50 gadiem nevajadzētu ignorēt uzaicinājumus uz valsts apmaksāto zarnu vēža skrīningu un noteikti izmantot iespēju veikt profilaktiskas pārbaudes. Agrīna vēža atklāšana ievērojami palielina iespēju uzveikt slimību, tāpēc ikviens tiek aicināts atrast laiku veselībai jau šodien.

 

Dalīties