No 24. līdz 25. martam Lielbritānijā, Londonā notika projekta AIDA (An artificially Intelligent Diagnostic Assistant for gastric inflammation – Uz makslīgo intelektu balstīts diagnostikas asistents kuņģa iekaisumu noteikšanai) ģenerālās asamblejas ikgadējā klātienes sanāksme. No Latvijas tajā piedalījās Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Inese Poļaka, pētniece (Dr.) Danute Ražuka-Ebela un projekta admistratīvā vadītāja Linda Tupiņa, lai pārspriestu projekta līdzšinējo gaitu, sniegtu atskaiti par LU paveikto, saskaņotu turpmākās darbības un vienotos ar projekta partneriem par nākamo darbu organizēšanu.

Konsorcija dalībnieki pārrunāja līdz šim paveikto digitālā, uz mākslīgo intelektu (MI) balstītā, asistenta izstrādē. Projektā AIDA paredzēta MI modeļu un tiešsaistes sistēmas izstrāde, kas aptver daudzpusīgus datus, kas var palīdzēt novērtēt kuņģa vēža riskus, to atklāt agrīni un izvēlēties piemērotu terapiju. Šobrīd jau ievākti un apkopoti attēlu dati (endoskopiju attēli un histopatoloģijas slaidu attēli) un helikobaktērijas pilori terapijas dati, un tiek vākti paraugi, lai papildinātu sistēmu ar zināšanām par dažādu biomarķieru (asinis, serums) un mikrobioma izmantošanu vēža riska novērtējumā.
LU MDZF KPMI šajā projektā atbild par aktivitātēm, kas saistītas ar kuņģa vēža un pirmsvēžā stāvokļu histopatoloģijas slaidu kolekcijas sagatavošanu un mākslīgā intelekta modeļu iztrādi šo patoloģiju atpazīšanai histoloģijas slaidu attēlos.
“Pirmie rezultāti jau ir – pēc gadu ilgas veiksmīgas sadarbības starp LU MDZF KPMI un Elektronikas un Datorzinātņu institūta pētniekiem - vienkāršā uzdevumā MI atpazīst audzēju skartās šūnas ar 92% precizitāti. Bet mēs turpināsim strādāt, lai sasniegtu vēl labāku rezultātu,” stāsta LU MDZF KPMI institūta vadošā pētniece Inese Poļaka.
“Projektā AIDA uzsākot mākslīgā intelekta sistēmas izstrādes, īpašu izmanību pievēršam arī ētiskai, godprātīgai un pārbaudāmai mākslīgā intelekta izstrādei, balstoties uz ES pieņemtām vadlīnijām,” stāsta I.Poļaka, piebilstot, ka MI medicīnā ir ļoti aktuāla tēma - prognozē, ka MI medicīnas risinājumu pasaules tirgus katru gadu palielināsies par 40%, līdz 2029. gadam sasniedzot 173 miljardus ASV dolāru apjomu. Medicīnā MI ir liels potenciāls datu apstrādē, diagnostikā un prevencijā, mikrobioma analīzē, dažāda veida sensoru datu analīzē ar mērķi atklāt slimības.
No Latvijas projektā piedalās arī GASTRO CENTRS, kurā tiek veikta pacientu iekļaušana un endoskopiskie izmeklējumi, lai iegūtu papildu datus mākslīgā intelekta modeļu izstrādei – patoloģiju atklāšanai endoskopijas laikā un histopatoloģijas slaidos, kā arī biomarķieru atklāšanai.

Finansē Eiropas Savienība (dotācijas līgums Nr. 101095359) un atbalsta UK Reasearch and Innovation (dotācijas līgums Nr. 10058099). Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

  
 

Dalīties