Lai veiktu uzlabojumus un novērstu nepilnības vēža aprūpē Slovēnijā, projekta “Visaptveroša vēža centru infrastruktūras Eiropai” (CCI4EU) ietvaros, no 17. līdz 20. martam notika otrā padziļinātās izpētes (deep dive) klātienes vizīte, kurā starp desmit dažādu jomu ekspertiem piedalījās arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta projekta zinātniskā vadītāja, radioloģe Ilze Eņģele.

Padziļinātās izpētes vizītes laikā desmit dažādu jomu eksperti no dažādām ES valstīm veica vēža aprūpēs sistēmas izvērtēšanu Slovēnijā. Tas nepieciešams, lai vēlāk varētu izveidot sistēmu, kurā pacienti saņemtu gan augstas kvalitātes vēža ārstniecību, gan aprūpi pēc ārstēšanas.
“Visaptverošā vēža infrastruktūras tīklojums sastāv no Visaptveroša vēža centra, klīniskajiem vēža centriem, individuālām vēža klīnikām, pētniecības institūcijām, universitātēm, slimnīcu nodaļu specializētām vienībām un diagnostiskajām vienībām. Visaptverošā vēža infrastruktūrā ietilpst arī dažādu sabiedrisko funkciju veikšana, piemēram, sabiedrības veselības veicināšana, skrīnings, primārā un kopienas aprūpe, kā arī iedzīvotāju aprūpes reģistru un dažādu papildu atbalsta infrastruktūru veidošana, piemēram, klīnisko pētījumu platformas,” sacīja Ilze Eņģele.
Vēža aprūpē ir svarīgi ne tikai nodrošināt kvalitatīvu ārstniecības procesu, bet arī efektīvu diagnostiku un rehabilitāciju. Agrīna diagnostika, izmantojot modernās attēldiagnostikas metodes, tādas kā magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija un pozitronu emisijas tomogrāfija, ir būtiska, lai uzlabotu pacientu dzīves ilgumu un kvalitāti. Turklāt personalizētās medicīnas pieeja, kas ietver ģenētisko testēšanu un mērķētas terapijas izmantošanu, var ievērojami palielināt ārstēšanas efektivitāti.
Svarīga loma ir arī multidisciplinārai pieejai vēža ārstēšanā, kurā sadarbojas onkologi, radiologi, patologu speciālisti, psihologi un rehabilitācijas terapeiti, lai nodrošinātu holistisku pacienta aprūpi. Pēcārstēšanas aprūpē ģimenes ārstu un kopienas aprūpētāju loma ir izšķiroša, lai pacientiem būtu nepārtraukts atbalsts un piekļuve turpmākajai uzraudzībai.
Projekts CCI4EU paredz stiprināt Visaptveroša vēža infrastruktūras Eiropas Savienības dalībbalstīs un asociētajās valstīs, veicinot vienotu un uz pierādījumiem balstītu pieeju vēža profilaksei, diagnostikai, ārstēšanai un pacientu aprūpei.


Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas „Vēža misija”, saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101103746"

 

Dalīties