Ceturtdien, 13. februārī, Latvijas Universitātes Zinātņu mājā norisinājās nozīmīga sanāksme, kurā piedalījās projekta “Vienotā rīcība vēža skrīninga programmu ieviešanai” (EUCanScreen) Latvijas partneri. Sanāksmi organizēja Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI), kas ir projekta koordinators. Pasākumā piedalījās pārstāvji no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Veselības ministrijas, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un gremošanas slimību centra “Gastro”.

Partneru tikšanās bija svarīgs solis projekta EUCanScreen īstenošanai Latvijā. Sanāksmes dalībnieki izvērtēja līdzšinējo projekta aktivitāšu progresu, apmainījās ar pieredzi, kas gūta projekta īstenošanas gaitā, pārrunāja izaicinājumus un vienojās par turpmākajiem veicamajiem darbiem. Šāda sadarbība ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu projekta veiksmīgu īstenošanu, uzlabotu vēža skrīninga programmu efektivitāti un pieejamību Latvijā un tās atbilstu iedzīvotāju vajadzībām.
RSU akcentēja veselības nozares speciālistu izglītības un kompetenču celšanas nozīmīgumu un informēja, ka tiek izstrādāti kolposkopijas apmācību materiāli un veidota programma kolposkopijas apmācībām. Aktīvs darbs notiek arī pie skrīninga informatīvo materiālu apkopošanas un izvērtēšanas. Līdz šim brīdim ir iztulkoti Latvijas informatīvie materiāli par vēža skrīningu un uzsākta skrīninga informatīvo materiālu izvērtēšana pēc vienota un validēta uz pierādījumiem balstītas veselības informācijas izvērtēšanas rīka MAPPinfo (Mapping the Quality of Health Information).
''SPKC pārstāvji arī uzsvēra nepieciešamību pēc regulārām skrīninga pakalpojumu sniegšanā iesaistītā medicīnas personāla apmācībām un sabiedrības izglītošanas par vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas nozīmi, lai veicinātu skrīninga programmu pieņemšanu un dalību tajās. Tika norādīts, ka regulāra skrīninga izmeklējumu veikšana palīdz atklāt pirmsvēža izmaiņas, kā arī agrīna vēža atklāšana būtiski palielina ārstēšanas efektivitāti un pacientu izdzīvošanas iespējas.'' SPKC vērsa uzmanību, ka ir būtiski nodrošināt vēža skrīninga programmu kvalitātes un efektivitātes rādītāju aprēķināšanu pēc vienotas metodoloģijas un projekta ietvaros ir uzsākts darbs pie attiecīgo uzdevumu īstenošanas. Tāpat arī projekta ietvaros ir plānota SPKC un gremošanas slimību centra “Gastro” sadarbība, lai tiktu nodrošināta speciālistu apmācība kolonoskopiju veikšanai.
Projekta EUCanScreen ietvaros plānots turpināt darbu pie esošo skrīninga programmu izvērtēšanas un uzlabošanas, kā arī jaunu skrīninga programmu ieviešanas. Tāpat tiks turpināta sadarbība ar veselības aprūpes speciālistiem un sabiedrības informēšana par vēža skrīninga nozīmi. Visi dalībnieki atzina, ka šāda kopīga pieredzes apmaiņa un atziņu apkopošana ir ļoti vērtīga un palīdzēs nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvākus rezultātus, kas ir būtiski vēža skrīninga programmu izveidē un to ilgstpējas un pieejamības nodrošināšanā ne tikai Latvijas iedzīvotājiem, bet arī visā Eiropā.
 

Dalīties