Detalizētais skats
Šī tikšanās izgaismoja Eiropas Savienības (ES) finansēto projektu būtisko lomu vēža uzveikšanas plāna un vēža misijas kontekstā, uzsverot datu drošības, infrastruktūras un starptautiskās sadarbības nozīmi cīņā pret vēzi.
Pasākumā tika akcentēts, ka efektīvai cīņai pret vēzi nepietiek tikai ar zinātniskiem pētījumiem – nepieciešama plaša sabiedrības iesaiste un praktiska zināšanu izmantošana. Zinātnei ir jākļūst par taustāmu realitāti, kas ietekmē gan profilaksi, gan ārstēšanu, gan pacientu aprūpi. ES līmenī šāda mijiedarbība jau notiek, taču arvien lielāku nozīmi iegūst arī starptautiskā sadarbība un sinerģijas veidošana starp dažādiem projektiem pasaulē.
Viens no būtiskākajiem aspektiem, kas izskanēja pasākumā, bija datu nozīme vēža izpētē un ārstēšanā. Lai efektīvi izmantotu datus, ir svarīgi nodrošināt to drošību, pārnesi un apstrādi. Eiropas Komisija jau ir uzsākusi rīcības plānu par kiberdrošību slimnīcās un veselības aprūpes iestādēs, lai nodrošinātu datu aizsardzību un uzticamu izmantošanu. Vienlaikus pastāv izaicinājumi, kas saistīti ar lielo datu apjomu un to ātru un efektīvu pārnesi, kas ir kritiski svarīgi vēža izpētē.
Lai veicinātu progresu, nepieciešams arī atbilstošs tiesiskais regulējums datu vākšanai, uzaicinājumu nosūtīšanai un starpnozaru sadarbībai. Pasākuma dalībnieki vienojās, ka turpmākās darbības ietvers ne tikai datu vākšanas sistēmu uzlabošanu, bet arī sabiedrības informētības celšanu par vēža profilaksi un ārstēšanu, nodrošinot efektīvu informācijas plūsmu starp dažādām institūcijām un valstīm.
Pasākums apliecināja, ka tikai apvienojot zinātni, sabiedrības iesaisti un modernās tehnoloģijas, ir iespējams sasniegt būtisku progresu vēža apkarošanā un uzlabot veselības aprūpes kvalitāti visā Eiropā.
“Izšķiroša nozīme Eiropas Savienības finansēto vēža apkarošanas centienu veidošanā ir vēža apvienībām, veselības grupām, pacientu pārstāvjiem un citām pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Lai nodrošinātu, ka varam turpināt politikas veidošanas centrā izvirzīt sabiedrības veselību, vienlaikus saglabājot spēcīgus un neatkarīgus partnerus, ir būtiski, ka pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem tiek garantēta piekļuve ilgtspējīgam finansējumam,” diskusijā uzsvēra Eiropas Vēža līgu apvienības (ECL) izpilddirektore Vendija Jāreda (Wendy Yared).
Šajā nozīmīgajā notikumā gan klātienē, gan tiešsaistē piedalījās ES finansēto vēža projektu, nevalstisko organizāciju, vēža jomā strādājošo veselības organizāciju, valstu kontaktpunktu un valstu kontaktpunktu pārstāvji un politikas veidotāji, kā arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Mārcis Leja un projekta koordinatore Iveta Eniņa, pārstāvot TOGAS un EUCanScreen projektus.