Detalizētais skats
Sanāksmē WP6 vadītāji, eksperti, pētnieki un projekta partneri dalījās ar savu pieredzi un idejām par risinājumiem, lai identificētu un novērstu šķēršļus, kas ietekmē organizētās vēža skrīninga pārbaudes īstenošanu un indivīdu maksimālu dalību tajā. Īpaša uzmanība tika pievērsta jautājumiem par pielāgotas informācijas izstrādāšanu dažādām imigrantu grupām visā Eiropā, viņu veiksmīgākai iekļaušanai vēža skrīninga pārbaudēs, kā arī cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem, tai skaitā individuālo un sistēmisko šķēršļu apzināšanai un pārvarēšanai, akcentējot tieši dzemdes kakla un krūts vēža skrīninga veikšanu dzimumu minoritāšu vidū. Sanāksmes laikā tika pārspriesti jautājumi par esošo pacientu informācijas materiālu kvalitāti, to trūkumiem. Darba grupā tika izstrādāti ierosinājumi uz pierādījumiem balstītu efektīvu komunikācijas materiālu izveidošanai, šķēršļu samazināšanai skrīninga veikšanā, tai skaitā, sarežģītu, bet svarīgu veselības ziņojumu izplatīšanai, izmantojot video materiālus, viegli uztveramus tekstus, attēlus un infografikas.
“Mēs patiešām vēlamies izveidot tiltu starp IT pasauli un skrīninga ekspertiem,” uzsvēra Igaunijas Nacionālā veselības attīstības institūta Epidemioloģijas un biostatistikas nodaļas pētniece Piret Veerus, runājot par to, kā mākslīgais intelekts, tostarp liela mēroga valodas modeļi, var palīdzēt identificēt un pārvarēt organizatoriskos šķēršļus vēža skrīninga programmās.
No Latvijas šajā pasākumā piedalījās Mārcis Leja, projekta EUCanScreen koordinators un zinātniskais vadītājs, LU KPMI direktors, Ilze Kaupe, projekta zinātniskā vadītāja asistente, Laura Eniņa, projekta asistente, Lauma Spriņģe, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta direktora vietniece akadēmisko lietu jautājumos un Inese Stars, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta docētāja un pētniece.
Vairāk par projektu lasāms šajā saitē: https://www.dypede.gr/EUCANSCREEN/
Projekts "Implementation of cancer screening programmes (EUCanScreen)", LU reģistrācijas Nr. ZD2024/21709, finansēts no Eiropas Savienības EU4Health programmas, Granta līgums Nr. 101162959.