Latvija un Slovēnija demonstrē spēcīgu sadarbību, īpaši vēža skrīninga jomā. Šī ciešā partnerība tika uzsvērta ceturtdien, 21. novembrī, veselības ministra Hosama Abu Meri tikšanās laikā ar Slovēnijas vēstnieku Latvijā Tomažu Matjašecu (Tomaž Matjašec).

Foto (Veselības ministrija), no kreisās: veselības ministra ārštata padomnieks onkoloģijas un onkoprofilakses jautājumos prof. Māris Leja, Slovēnijas vēstnieks Tomaž Matjašec, veselības ministrs Hosams Abu Meri, VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, Slovēnijas vēstnieka vietnieks Matija Bučar.

Latvijas Universitātei un Slovēnijai ir nozīmīga sadarbība vēža skrīninga projektos Eiropas līmenī. Kopīgi īstenotie projekti Eiropas Savienības veselības programmas (EU4HEALTH) ietvarā apliecina kopīgo apņēmību veicināt inovatīvus risinājumus sabiedrības veselības jomā. Latvijas universitāte sadarbojas ar Slovēnijas Nacionālo sabiedrības veselības institūtu un Gastroenteroloģijas un Hepatoloģijas asociāciju vairākos projektos: Eurohelican projektā, kas ir Slovēnijas vadīta iniciatīva kuņģa vēža izplatības samazināšanai, un Latvija ir aktīva projekta dalībniece; TOGAS projektā, ko vada Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts, - projekts vērsts uz jaunākās zinātnē balstītās informācijas apkopošanu rekomendāciju sniegšanai ES dalībvalstīm kuņģa vēža skrīninga jomā; EUCanScreen – Latvijas koordinēta Eiropas Vienotā rīcība (Joint Action) vēža skrīninga jomā.

Hosams Abu Meri izteica pateicību Slovēnijai par ieguldījumu līdzšinējās iniciatīvās un uzsvēra nepieciešamību turpināt šo sadarbību. Latvijas un Slovēnijas partnerība ir labs piemērs tam, kā dalīties ar zināšanām un kopīgi radīt risinājumus cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai, pauda ministrs.

Tikšanās laikā amatpersonas apsprieda arī 2025. gada maijā gaidāmo Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Mazo valstu iniciatīvas augsta līmeņa sanāksmi Slovēnijas pilsētā Bledā. Tās galvenie uzdevumi būs rast efektīvus risinājumus atkarību profilaksē, tajā skaitā no sociālajiem tīkliem, mākslīgā intelekta izmantošanā un digitalizācijai, kā arī stiprināt gatavību krīzēm, kas saistītas ar klimata pārmaiņu ietekmi uz sabiedrības veselību. PVO Mazo Valstu iniciatīva apvieno Eiropas reģiona valstis, kurās iedzīvotāju skaits nepārsniedz 2 miljonus, un kas saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem veselības jomā.

 

Dalīties